Niezaprzeczalnie promieniowanie UV (ultrafioletowe) wpływa na kondycję i wygląd naszej skóry. Najczęstszą reakcją na jego nadmiar jest rumień - zaczerwienienie i pojawienie się opalenizny, będącej wynikiem reakcji obronnej skóry.

Jak opalenizna chroni naszą skórę?
Barwnik nadający nam brązowy kolor opalenizny (melanina) zostaje wytworzony w znacznej ilości w celu ochrony komórek. Ma on zdolność do pochłaniania promieniowania UV, które prowokuje m.in. powstanie przewlekłego stanu zapalnego w skórze oraz uszkodzenia materiału genetycznego (DNA). Przy wieloletnim wystawianiu się na słońce oraz korzystaniu z solarium obserwujemy negatywne skutki w postaci fotostarzenia się skóry. Bardzo niepokojący jest również wzrost częstości występowania czerniaka oraz innych nowotworów.
Udowodniono około dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na czerniaka, gdy liczba oparzeń słonecznych przekroczy 2-5 w ciągu pierwszych 15 lat życia.

Z czym walczymy?
Promieniowanie UVB zostaje wchłaniane głównie w najbardziej zewnętrznych warstwach naskórka, jednie niewielka ilość wnika głębiej. Odpowiada za rumienie (nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych) i oparzenia słoneczne (wynik toczącego się procesu zapalnego w skórze).

Promieniowanie UVA wnika głębiej, dochodząc aż do głębokich warstw skóry. Negatywnie oddziałując na komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, których z wiekiem i tak nam ubywa.
Dochodzi do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają strukturę obecnych w tkance wcześniej wspomnianych włókien co prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Obserwujemy utratę elastyczności, większą utratę wody, powstawanie głębokich zmarszczek. Uszkodzeniu ulegają również naczynia krwionośne odżywiające skórę.

Jak MY możemy ochronić naszą skórę?
W celu skutecznej ochrony przeciwko promieniowaniu UV wykorzystujemy filtry fizyczne oraz chemiczne.

Filtry fizyczne - wykorzystuje się tu zdolność substancji do odbijania oraz rozpraszania promieni np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu. Często można je znaleźć w kosmetykach mineralnych, jednak przy zdjęciach z flashem powodują rozbielenie twarzy na fotografiach.

Filtry chemiczne - wykorzystuje się zdolność substancji do pochłaniania promieniowania i zmianę jego energii w ciepło przy jednoczesnym rozpadzie tej substancji. Aby wykorzystać pełen potencjał filtrów chemicznych powinno się je aplikować co 2 godziny, aby nie dopuścić do całkowitego rozpadu substancji pochłaniającej promieniowanie.

Naturalne substancje promieniochronne - zdolność pochłaniania promieniowania posiadają też substancje takie jak: masło Shea, masło kakaowe, olej arganowy, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej i aloes. Nie jest to jednak wystarczająca ochrona przeciwsłoneczna, dlatego z powodzeniem może służyć jako jej uzupełnienie.

Czym jest SPF?
Pochodzi od Sun Protection Factor i jest miarą ochrony przed promieniowaniem UVB. To stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze ochronionej filtrem do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze niechronionej.
SPF 15 = chroni przed UVB w 93,3%
SPF 30 = chroni przed UVB w 96,7%
SPF 50 = chroni przed UVB w 98,3%

ŻADEN PRODUKT NIE ZAPEWNIA 100% OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ!

O czym należy pamiętać?
- Filtry należy nakładać około 10 minut przed planowaną ekspozycją na słońce.
- Dzieci są szczególnie podatne na działanie promieniowania UV dlatego w ich przypadku ochrona przeciwsłoneczna to podstawa! Minimalny SPF to 30, jednak w przypadku delikatnych dziecięcych skór polecamy sięgnąć po SPF 50. O wiele lepiej sprawdzą się u nich filtry fizyczne.
- Nie należy zostawiać filtrów w miejscach nasłonecznionych oraz w wysokiej temperaturze.
- Filtr powinno się aplikować co 2 godziny, biorąc również pod uwagę aktywność fizyczną, nasłonecznienie i wilgotność.
- Najbardziej narażone są wystające części twarzy oraz ciała, dlatego powinno się je ochraniać z największą starannością - w tych miejscach najczęściej obserwuje się procesy nowotworowe.
- Żaden filtr nie zadziała tak dobrze jak przebywanie w zacienionym miejscu oraz kapelusz z szerokim rondem! Mimo że filtry chronią przed promieniowaniem to nie ochronią przed przegrzaniem.
- Przy zakupie filtrów warto się zorientować czy produkt chroni przed promieniowaniem UVB (oznaczona SPF) oraz UVA (oznaczona IPD lub PPD) .

Jakie składniki w filtrach warto omijać?
- Preparaty zawierające pochodne PABA (kwasu p-aminobenzoesowego) mogą powodować alergie. Wykazano, że występują one u 4% populacji.
- Preparaty zawierające pochodne kamfory np. 4-Methylbenzylidene Camphor przechodzą do mleka matek karmiących oraz wykazują silne działanie estrogenowe. Dlatego kobiety w okresie laktacji oraz ciąży powinny bezwzględnie ich unikać!
- Preparaty zawierające pochodne benzofenonów np. Benzophenone­3 mogą pod wpływem promieniowania UV rozkładać się do związków, które wywołują alergię.

Autor: Martyna